top of page
Search

בחירת חצובה וציוד הנלווה לה לצילום נוף

Updated: Jul 26, 2018
בחירת חצובה מתאימה תצעיד את תמונות הנוף שלך צעד אחד קדימה.

מצלמה, עדשה ויצירתיות אינם מספיקים...


למה להשתמש בחצובה? שימוש בחצובה מאפשר מגוון טכניקות לשיפור צילום הנוף. בחירת חצובה מסיבית תאפשר צילום של תמונות חדות במהירויות תריס נמוכות בתנאי מזג אויר קיצוניים כמו רוחות חזקות. משקלה יכול להוות חיסרון בטיולים ובמסעות ארוכים, לכן אין חצובה שעונה על כל הדרישות.

מגבלות השימוש בחצובה בצילום נוף החצובה מגבילה את זוויות הצילום ומקשה על יצירת פרספקטיביות חדשות, דבר המעיב על הבאת החזון היצירתי לידי ביטוי באופן מלא.

מהם השיקולים בבחירת רכישת חצובה לצילום נוף: יש אלמנטים רבים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת חצובה עבור צילום נוף. רכישת חצובה מהסוג הפשוט והזול עלולה לסכן את הציוד היקר שמרכיבים עליה. אז מה הכי חשוב... מחיר? גְמִישׁוּת? מִשׁקָל? איכות? כל אחד לפי שיקול דעתו וסדר העדיפויות הנכון לו

ויש שיעדיפו לרכוש אחת מכל סוג.

משקל החצובה  משקל הוא עניין משמעותי לצלמים , במיוחד למי שנוהג לצאת לטיולים ארוכים עם תרמילים כבדים.  מצלמה, עדשות ואביזרים, ציוד מחנאות, מזון ומים ועוד אלמנטים מכבידים על ההליכה ולכן תוספת החצובה אינה עניין שרירותי. משקל החצובה לאו דוקא מעיד על האיכות שלה. קיימות חצובות קלות ואיכותיות אך מחירן יקר והן בדרך כלל פונות לשוק הצלמים המקצועי. חצובות פחמן (קרבון ) קלות יותר מחצובות אלומיניום רגילות והן חזקות ועמידות באותה מידה, אם לא יותר. המחיר, לעומת זאת, הוא פחות מזמין. צלם בראשית דרכו בדרך כלל לא ישקיע בחצובת פחמן. משקל החצובה חשוב גם אם אינך מרבה לטייל. נניח שאתה מצלם  על חוף באיי Lofoten בנורווגיה. מזג אויר במקומות כאלה יכול להיות מאתגר מאוד... הרוחות לעתים קרובות חזקות.. חצובה באיכות נמוכה תהיה חסרת תועלת . החצובה תתנדנד והתמונות לא תהיינה חדות. בנוסף לכך, יתכן נזק לציוד.

חצובה קצרה או גבוהה  חצובה גבוהה אינה חיונית למעט במקרים מסוימים בהם תצטרך לצלם גבוה יותר .

קיימת אפשרות לפסק את רגלי החצובה רחוק אחת מהשנייה כדיי לייצר פרספקטיבה לפי רצונך. ככל שהחצובה יכולה להתקרב יותר אל הקרקע היא שימושית יותר בקרב  צלמי הנוף.

כאשר מצלמים בעדשה רחבה השגת נקודות מבט נמוכות מייצרות פרספקטיבה עמוקה יותר ותלת מיימדית והתוצאות יכולות להיות נהדרות. חצובה שתוכל להגיע למצב כמעט שטוח לקרקע תמקסם את התוצאות של הצילום. כאשר אני מדבר על חצובה קצרה אני לא מתכוון קצר כמו Gorrilapod אבל קצר כמו חצובות באורך רגיל. אז שאל את עצמך איזו חצובה מתאימה לך יותר על מנת לקבל פרספקטיבה, חצובה נמוכה או חצובה גבוהה? לאלה מכן שמעדיפים את שתיהן באותה מידה יש מבחר מספק בשוק המאפשר להגיע נמוך וגם לעמוד גבוה.

יתרונות וחסרונות בין חצובת סיבי פחמן או אלומיניום - סיכום: חצובות סיבי פחמן עמידות יותר בפני קורוזיה לעומת אלומיניום  חצובות סיבי פחמן יקרות  הרבה יותר מחצובות אלומיניום  חצובות סיבי פחמן קלות יותר מחצובות אלומיניום אבל הם מוצקות ועמידות באותה מידה, אם לא יותר. בחירת ראש לחצובה 

מרבית החצובות הסטנדרטיות מגיעות עם ראש חצובה.

לחצובות מקצועיות, באיכות גבוהה, נמכר ראש החצובה בנפרד. 

בשוק קיימים כמה סוגי ראשיים וברוב המקרים ראשי הסטנדרט יעשו את העבודה עבור מרבית הצלמים. צלמים אשר יחפשו אתגרים צילומיים ואפשרויות צילום בעומסי משקל כבדים המחייבים תנועה ושליפה מהירה, ראשי הסטנדרט לא יספקו.

כמה סוגי ראשים נפוצים : ראש כדור, ראש תלת ממד , ראש וידאו וראש  גויסטיק .

למרות שמרבית צלמי הנוף המקצועיים מעדיפים להשתמש בראש כדורי גם הראשים האחרים עושים את העבודה ובסופו של דבר כל צלם וההעדפות שלו.

כצלם נוף, אני מעדיף את הראש הכדורי. הוא מאפשר לי לנוע עם המצלמה מהר יותר ובאופן חופשי לכל הכיוונים. ניתן לנעול את מיקומה במהירות ע"י מנגנון נעילה יחיד.

צילום פנורמי או צילום בתנועה, ראש תלת כיווני הוא הבחירה הטובה ביותר.


פלטה לראש חצובה  

נקראת גם פלטת שחרור מהיר, מתחברת אל תחתית המצלמה עם בורג ואל ראש החצובה עם מנגנון נעילה ושחרור מהיר. אותו מנגנון מאפשר לנתק את המצלמה מהחצובה ולחבר אותה חזרה במהירות ובבטחה.

החצובות הסטנדרטיות המגיעות עם ראש חצובה יגיעו עם התוספת של הפלטה.

הראשיים המקצועיים יגיעו ללא הפלטה והיא תימכר בנפרד.

צלמי נוף מקצועיים מעדיפים לעבוד עם פלטה מסוג L Plate המתאימה לראש כדורי עם מערכת שחרור מהירה. היתרונות של פלטה מסוג L לעומת פלטת שחרור קטנה הן:

1. החלפה מהירה בין צילום אנכי לאופקי ורק לבצע שינויים קלים עם ראש החצובה.

2. שטח אחיזה גדול יותר לבסיס המצלמה אשר מונע סיבוב ושחרור של הפלטה. הפלטה כמעט הופכת לחלק מהמצלמה. 

3. שומרת על מרכז הכובד של החצובה בצילום במצב אורכי .
ספייקים SPIKES- רגליים ממוסמרות

ברוב המקרים רגלי גומי רגילות יעשו את העבודה אך לעתים מומלץ להחליפן לדוקרנים.

בצילומים בשלג, על קרח, חוף או בנהר, רגליים ממוסמרות משפרות את אחיזת החצובה והיא שומרת על יציבות מבלי להסתובב.

בשטח חלקלק ההבדל הוא משמעותי ביותר.

חשוב להסיר את הדוקרנים לפני הכניסה לשדה התעופה. לא ניתן להעלות איתם למטוס.225 views0 comments

Comments


bottom of page